Një nga biskotat e mia të preferuara për të gjitha kohërat

4.9.2021, 9:06:45 e pasdites
Një nga biskotat e mia të preferuara për të gjitha kohërat, Alfajores! Një cookie e Amerikës së Jugut, aq e shkurtër thjesht shkrihet në gojën tuaj. Mbushur me Dulce de Leche të këndshëm dhe një spërkatje kokosi. Miqtë e Amerikës së Jugut, shpresoj se e kam bërë këtë recetë drejtësie 🙏 ka kaluar shumë kohë që kur nuk i kam bërë. Rendimenti: rreth 25 cookies të mbledhura. Përdorni një prerës cookie të rrumbullakët 3-4 cm. 1/4 filxhan gjalpë i zbutur. 4 tbsp sheqer pluhur. 2 të verdha vezësh. 1/2 lugë gjelle limon. 1 filxhan miell misri. 3/4 filxhan Miell i thjeshtë. 1 tsp pluhur pjekje. Majë kripe. Dulce De Leche. Arrë kokosi për zbukurim. Duke përdorur një mikser elektrik, tundni gjalpin dhe sheqerin derisa të bëhen kremozë, pastaj shtoni të verdhën e vezës dhe lëkurën e limonit duke vazhduar të tundni për një minutë tjetër. Shtoni miellin e misrit të situr, miellin e thjeshtë, pluhurin për pjekje në përzierjen me gjalpë të butë dhe butësisht përdorni duart për të kombinuar përbërësit. Do të ndihet shumë e butë në fillim dhe ndërsa kombinoheni dhe gjithashtu mund të ndiheni shumë ngjitëse. Shtoni miell shtesë të thjeshtë një lugë çaji në të njëjtën kohë derisa të formohet një top i butë brumi. Nëse brumi është shumë i thatë dhe nuk bashkohet, shtoni më shumë gjalpë të zbutur. Mbështjellë fort në film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 40 minuta - 1 orë. Ngroheni furrën tuaj në 160 C. Hiqeni brumin nga frigoriferi dhe vendoseni në mes të dy copave të letrës për pjekje. Përdorni një kunj për të hedhur brumin me trashësi 1/2 centimetër dhe prerë rrumbullakët e biskotave derisa të përdoret e gjithë brumi. Rregullojeni në një tepsi të rreshtuar 2-3 cm larg dhe piqeni për afërsisht 10 minuta. Alfajores duhet të ketë ngjyrë shumë të zbehtë, kështu që hiqni ato para se të skuqen. Lërini biskotat të ftohen, pastaj tuboni shijshëm dulce de leche duke sanduiçuar dy biskota së bashku. Spërkatni Dulce de leche me kokos dhe shijojeni! Ato nuk do të zgjasin shumë. Unë garantoj se. Shijoni! ❤️❤️ @marys _kouzina. #maryskouzina #cookies #caramel #delicous #alfajores #yummy #dulcedeleche #coconut #cookie #indulge #food #foodporn #foodstagram

Postime të ngjashme